03.02.2017 Cuma

JOHNSON & JOHNSON İLAÇLA BÜYÜYOR!

Neler oluyor?

Dünyanın en büyük sağlık ve bakım hizmetleri üreticisi Amerikan JOHNSON & JOHNSON (gündelik hayatta Johnson's Baby olarak bilinir), İsviçreli ACTELION ilaç şirketini $30 Milyar'a satın alacağını piyasalara duyurdu.

Ne Manaya Geliyor?

Amerika, New Jersey merkezli ve $70 Milyar cirosu ile dev JOHNSON & JOHNSON elinde her gün milyonlarca insanın kullandığı Tylenol, Band-Aid, Sudafed, Bengay, Johnson's, Aveeno, Neutrogena, Listerine gibi büyük markalar bulunduruyor. İsviçre merkezli ve $2 Milyar cirosu ile ACTELION ise tansiyon ilaçları gibi patentler bulunduruyor. İki şirket arasında imzalanan anlaşma şartları gereğince; J&J yeni aldığı şirketin hali hazırda pazar sahibi olmuş tüm ilaçlarının sahibi olacak ve bu ilaçları kendi profesyonel ticari ağlarında satacak. Buna karşın ACTELION'un geliştirilmekte olan ilaçlarının bulunduğu Ar-Ge departmanı yeni bir şirket halini alacak, bu tam olarak "spin-off" denilen işlemin bir örneğidir. Bu şirketin çoğunluk hissedarı ACTELION yatırımcısı olacak ve J&J bu yeni şirketin azınlık hissedarı olarak kalacak. Sonuç olarak, J&J yeni keşiflerden de küçük pay sahibi olabilecek, ACTELION ise daha önce ürettiği ilaçları ve patentleri nakde çevirmiş oldu ve aynı zamanda yeni geliştirilecek ürünlerde de büyük pay sahibi olacak.

Neden Önemsemeliyiz?

Hisse Piyasaları İçin;

ACTELION yatırımcısı için çok kazançlı bir anlaşma oldu çünkü şirketin satın alınma değeri, satın alma dedikoduları çıktığındaki değerinden tam %70 daha fazla! Not: Bu nasıl olur demeyin gayet rahat oluyor, hisse piyasalarında günümüz para piyasaları gibi arz talep dengesine göre fiyat buluyor ve şirketin değeri önemini yitiriyor. Satın alma dedikodusu patlayınca yatırımcılar birden hisse talep ediyor ve bir anda şirketin hisse fiyatı artmış oluyor. J&J yatırımcısı için ise uzun vadede organik ciro artışı sağlanmış oluyor. Sadece biraz pahalıya patladı. J&J bu fazla fiyatı ödediğine göre bu şirkette onlar için vazgeçilmez değerler olduğu kanaatindeyim.

Çerçeveye Dışardan Bakalım;

Bu belki de Amerikan şirketlerinin yurtdışında sıkışan nakit varlıklarıyla alınmış son şirketlerden biri olacaktır. Normalde birçok büyük Amerikan şirketi yurtdışındaki operasyonlarından elde ettikleri nakit varlıkları Amerika’daki %35 gibi yüksek gelir vergisi oranlarından dolayı ülkeye getirmiyorlardı. Capital Economics araştırma şirketi Amerika dışında kilit olarak kalmış nakit varlıkların $2.5 Trilyon olduğunu bildirmiştir. Buna da "Trapped Cash" denir. J&J diğer şirketlerinde hep yaptığı gibi tam olarak yukarıda anlattığım yurtdışındaki nakit parası ile yurtdışında bir şirket satın almıştır. Fakat Trump'ın söylemlerinden yola çıkarak yurtdışındaki parayı ülkeye sokma planları olduğunu görüyoruz ve buda bu tür satın almaların sonunun yavaş yavaş geldiğini göstermektedir.

Yasin Gönenç

M.Sc Financial Management

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın