27.01.2017 Cuma

Bir BitCoin Hikayesi! 2016’da İnovasyon Kazandı!

2016 yılı için en çok kazandıran yatırım aracı neydi diye tahmin etmeniz istense muhtemelen aklınıza ilk dolar gelecektir. Fakat 2016’nın gerçek yıldızı dolar değildi. 2016’da en çok getiri yapan araç adını henüz birkaç senedir duyduğumuz Bitcoin oldu. Yani yenilikleri takip edenler daha çok kazandı!

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir eloktronik para birimidir. Bitcoin’i enterasan kılan şey ise herhangi bir merkez bankası tarafından basılmıyor olması veya arkasında herhangi bir resmi kurumun olmayışı. Bitcoin’i enterasan kılan bu faktör aynı zamanda anlaşılmaz da kılmakta. Kabaca, Bitcoin madencilik denen yazılım faaliyeti gerçekleştirilerek elde edilir ve toplam sayısı sınırlıdır. Olayın çok teknik kısmına girmeden asıl konumuz Bitcoin’in neden 2016’da en değerli yatırım olduğunu ve önümüzdeki yıllarda nasıl seyredeceği üzerine devam ediyoruz.

Bitcoin neden değerlendi?

Bitcoin yatırım anlamında altınla benzerlikler göstermektedir. 2016’daki gergin ortam ve ardından da enflasyonist baskılar Bitcoin fiyatlarında etkili olurken altın fiyat hareketinin aksine faiz beklentileri Bitcoin üzerinde o kadar etkili olmadı. Yani Bitcoin FED’in şöyle faiz artar böyle yol haritası çizerim gibi söylemlerine kulak asmadan yükseldi. Yani dahası Bitcoin tercih eden kişiler bozup Dolar’a geçmek yerine Bitcoin’i daha da çok tercih etti.

Bitcoin’i yatırım haricinde nasıl kullanabilirim?

Bitcoin şuanda bazı firmalar tarafından alışverişte kabul ediliyor. Örneğin Microsoft ve Dell bunlardan bazıları. Hatta Yunanistan’da bazı restoranların dahi Bitcoin şeklinde ödeme kabul ettiğini biliyoruz. Gün geçtikçe yaygınlaşan bir ödeme ağı sağlanırken insanlar daha çok duydukça yatırım anlamında da iştahı artıyor.

Bitcoin’in Eksi Yönü

Bitcoin’in en büyük handikapı ülkeden ülkeye değişebilen mevzuat farklılıklarıdır. Halihazırda Bitcoin için bir sistem belirlemiş ülkeler ileride değişikliklere gidebileceği gibi belirlememiş olanlar ise yeni mevzuatlar belirleyebilir. Arkasında bir idari otoritenin olmaması ülke riski gibi faktörleri ortadan kaldırıyor fakat aynı zamanda suç işlemeye yönelik para transferi işlemleri içinde Bitcoin’i suçluya cazip kılıyor. Bazı ülkeler bu konuyu fark ettikçe bu konu üstünde çalışmalar yapıyor. Bitcoin’i yasaklıyor, vergilendiriyor veya farklı yöntemlerle regüle ediyorlar.

2017 ve İleride Bitcoin Ne Olur?

Önümüzdeki yıllarda Bitcoin’in değerini yine enflasyon ve jeopolitik durumlar belirleyecektir. Arzının kısıtlı olması ve madencilik işlemlerinin dönüşünün zamanla azalması sonucu Bitcoin yine talep görecektir diye düşünüyorum. Bitcoin’i geçmişte en çok etkileyen şeylerden biri Asya’da iflas eden bir iki Bitcoin firmasıydı. Bu gibi durumlara karşı bir mekanizma geliştirilmesi halinde Bitcoin muhtemlen çok daha popüler olup daha da değerli hale gelecektir ki bu en büyük engel olan güvensizlik engelinin aşılması demek oluyor.

İnovasyon Kazandı

Yazının amacı Bitcoin üzerinden inovasyonun takipçisi olanlar için yaşanmış olan bir kazanç fırsatını dile getirmekti. Yeniliklere finans ve yatırım dünyasında açık olmak bize yeni riskler ve eşdeğeri olan kazanç fırsatları getirecektir.

Süleyman Katipoğlu

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın