05.02.2017 Pazar

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Dolar ne zaman düşecek sorusu cevap buldu ve Amerikan Doları düşüşe geçti. İç piyasada TL’ye karşı değeri bizi ilgilendirdiği için genellikle TL üstünden takip ettiğimiz Dolar bu hafta değer kaybetti. Yani demek istediğim TL’nin değer kazancından çok Dolar’ın değer kaybettiği bir haftaydı.

Neden hangisinin değer kaybettiği hangisinin kazandığı önemli? Fiyatlara bakan bir insan için ne olmuşsa olmuş kur 3,70 in altını gördü şeklinde sonuç odaklı bir yaklaşımın hâkim olması normaldir. Fakat burada nedenselliği anlamak önümüzdeki dönemde oluşacak olan fiyat hareketlerini de anlamamıza yardımcı olacaktır.

Dolar’a Trump Darbesi

Dolar’a ilk ve daha önemli darbe Trump’dan geldi. Dolar’ın aşırı değerli olmasını istemediğini açık bir dille belirten Trump şuanki ekonomik temaya tam ters bir yaklaşıma gitti. Bunu sadece TL üstünden değil bütün gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinden ve dahası Euro/Dolar paritesi üzerinden izledik. Euro/Dolar paritesini 1 seviyelerine kadar bekleyen birçok analist Trump’ın konuşmasından sonra gerçekleşen hareketi ve hafta bitiminde 1,08 olan fiyatı son dönemdeki ciddi sürprizlerden biri olarak görmüşlerdir eminim.

Trump Konuşarak Dolar’ı Ucuzlatabilir mi?

Evet, tam anlamıyla Trump konuşarak Dolar’ı ucuzlattı fakat daha fazlası olur mu? İlgilenmemiz gereken soru bu. Trump şimdilik göçmen politikaları örneği ile konuştuğu şeyleri uygulamaya da koyacağını gösterdi. Fakat konu burada biraz farklı işliyor. Trump’ın zayıf Dolar konuşmalarından çok önce iç üretimi teşvik edeceği dahası iç üretime firmaları kaydıracak baskıcı kuracağı üzerine konuşmaları vardı ve bunlar sonuç olarak değerli Dolar veriyordu. Bunlar aslen Trump ve destekçileri için istihdam temalı vaatlerdi ve benim gözümde bunlar çok daha öncelikli. Yani konuşarak ve FED’den isteklerde bulunarak Dolar’ı zayıflatmak isterken bir yandan da değerlenmesine sebep olacak politikalar üretiyor. Evet, yanlış okumadınız. Trump FED’den isteklerde bulunuyor ve daha da bulunacak. Yıllardır tartıştığımız “TCMB bağımsız mı?” konusu önümüzdeki dönemde “FED bağımsız mı?” şeklinde bir tartışmaya dönecektir.

Saatlik Ücretler

Cuma günü Dolar’a bir darbede Tarım Dışı İstihdam verisi ile beraber gelen saatlik kazançlar verisinden geldi. Beklentinin altında gelen veri, enflasyonla direkt ilişkili olması sebebi ile Dolar’da satışa yol açtı. Bu noktada bir süredir iyi gelen veri setinin tek bir veri ile bozulmayacağını düşünüyorum. Önümüzdeki ayları da dikkatle izlemek ve ondan sonra karar vermek gerek fakat daha yukarıda bahsettiğim politik ve daha makro gelişmeleri daha ön planda görüyorum.

Dolar/TL

Son bir paragraf da tüm bunlar karşısında TL’ye ne olacağı üzerine olsun. Bu hafta 3,70 in altını gördüğümüz kurda asıl konu hiçbir zaman Dolar’ın gücü olmamıştı zaten. Bunu biraz daha ilgili okuyucularımız Dolar Endeksi üzerinden de takip edebilirler. Şimdi ise Dolar tarafından gelecek bir kazanç muhtemelen kalıcı olmayacaktır. Maalesef TL içinde bulunduğumuz birçok şart yüzünden zayıf kaldı ve kurda rekorlar gördük. Şuan TL son Merkez Bankası hamleleri ile biraz daha fazla savunuluyor fakat ekonomik yavaşlama da aleyhimize işlerken çift taraflı bir kur/faiz bıçağıyla yüz yüze olduğumuz da unutulmamalı.

Süleyman Katipoğlu

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın