28.03.2017 Salı

GAYRİMENKUL SERTİFİKALARI

Önümüzdeki günlerde Türkiye Sermaye Piyasaları için bir ilk yaşanacak. İlk defa olarak Türkiye Sermaye Piyasalarında bir gayrimenkul menkulleştirilerek yatırımcılara sunulacak. Gayrimenkul Sertifikası(GMS) olarak adlandıracağımız bu yeni finansal ürünü kısaca tanıyalım.

Tam Olarak Nedir?

GMS’ler bir gayrimenkulün belli sayıda paya bölünerek yatırımcılara satılmasına olanak sağlayacak. Bu sertifikaları alan kişiler bir projeye ait sertifikayı almış olacak ve bununla yatırımlarını değerlendirecek. Sonrasında bu gayrimenkul projesi tamamlanacak ve proje her ne ise (örneğin bir konut sitesi) ona dönüşecek.

Konuyu İlk Örneği Üzerinden Tanıyalım

İlk GMS’yi Vakıf Yatırım aracılığı ile yüklenici firmasının MAKRO İnşaat olduğu TOKİ ile arsa paylaşım karşılıklı bir proje olarak görüyor olacağız. Proje adı ise Park Mavera III. Projenin lokasyonu ise Başakşehir. Bu kadar ön bilgiden sonra gelelim bizi ilgilendiren finansal kısmına.

Ne İşe Yarıyor?

İlk olarak inşaat firması açısından değerlendirirsek projenin finansmanının önünü açan bir sistem. Proje satılan GMS’ler ile önden finanse edilmiş oluyor ve firmanın yüklü banka kredilerine ihtiyacı kalmıyor. Yatırımcılara ise bu sertifikaları biriktirerek konut sahibi olma ve konut değer artışından faydalanma imkanı sağlanmış oluyor. Yatırımcılar GMS detayında belirlenen sayıda sertifika ile proje sonunda belirlenen özelliklerde konut veya söz konusu gayrimenkule sahip olabilecekler. Eğer belirli sayıda sertifikaları yoksa sertifika karşılığı parayı alabilir veya daha öncesinde sertifikalarını borsada satabilirler.

Avantajları

• Faizsiz olması. Evet GMS ler faiz içermeyen yatırım araçlarıdır ve faiz kullanmak istemeyen yatırımcılar için yeni bir araç olacaktır. GMS ler bir konutu projeden satın almaktan farksızdır diyebiliriz. Sadece nüans konutun paylara bölünerek satılmasıdır.

• Küçük yatırımcılardan bir konuta tek seferde para bağlayamayacak olanlar için daha ufak yatırımlarla gayrimenkul fiyat artışlarından faydalanma imkanı sağlar. Yani metrekare bazında (ya da ölçek her ne ise o bazda) satın alma imkanı verir.

• Borsada işlem görür. Yani borsada alıp satarak bir konuta göre çok daha likit olarak kullanabilirsiniz.

Dezavantajları

• GMS lere yatırım demek gayrimenkule yatırım demektir. Yani gayrimenkul piyasasındaki riskleri almış olursunuz aynı ev aldığınızda olduğu gibi.

• Sertifikaları konuta dönüştürürken tercih edilen konutlarda başvuru önceliğine göre hareket edilir. Yani proje maketinden konutunuzu seçmenizle aynı durum yoktur. Sizden başka sertifika sahipleri önce başvurduysa dönüşüm için öncelik onlardadır.

Peki Nasıl Alırız?

Yarından itibaren Vakıf Yatırım’la temasa geçerek Cuma günü dahil olmak üzere üç gün süre ile taleplerinizi iletebilirsiniz. Talep ve arz durumuna göre size almaya hak kazandığınız sertifika belirtilecektir. Daha sonra ise 5 Nisan tarihi ile borsada işlem görmeye başlayan senetleri ister borsa üzerinden de alıp satabileceksiniz. Şimdiden ülkemize ve ülkemiz sermaye piyasalarına hayırlı olsun. Ülkemiz sermaye piyasalarına ürün çeşitliliği ve derinlik kazandırılmasında emeği geçen herkesin eline yüreğine sağlık.

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın