19.02.2017 Pazar

BU HAFTA DÖVİZ

Bu hafta döviz hareketini etkileyen olayların önümüzdeki dönem için önemli olması gerekçesi ile bu haftaki açıklanan veri ve gelişmeleri kısaca bir açıklayalım.

Dolar ve TL

Öncelikle Amerikan Doları bu hafta TL’ye karşı 2% ye yakın değer kaybetti fakat hafta içinde hafta başlangıcına göre daha yüksek bir seviye olan 3,70 üstünü test ederek geri çekildi. Hafta içindeki bu yükselişlerin sebebi Amerika’da açıklanan enflasyon verileriydi. Amerika’da gerek Salı günü gelen ÜFE gerekse de Çarşamba günü gelen TÜFE piyasa beklentilerinin epey üzerindeydi. Dolar’ın genel görünümü açısından Amerika enflasyonu çok önemli bir veri çünkü Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz arttırım kararlarında birincil dereceden bakılan bir veri diyebiliriz. Yani Amerika’da FED’in enflasyon hedefi olan 2% seviyesinin sert bir şekilde geçilmesi ve ekonominin aşırı ısınması tartışmalarını yavaş yavaş daha fazla duymaya başlayacağız.

Trump ve Enflasyon

İşte bu çerçeve içinde bir de son günlerde konuşulan Trump’ın vergi düzenlemeleri var. Eğer Trump bu vergi düzenlemelerini gerçekleştirirse Amerika’ya daha fazla para ve yatırım dönüşü dolayısıyla daha fazla büyüme ve enflasyon nihayetinde ise daha çok faiz artırımı bekleniyor. Bu haftaki enflasyon verisi 12 aylık bakıldığında ABD’de 2,5% a denk geliyor yani 2% hedefinin üzerinde kalıyor. Zaten Yellen’da bu haftaki konuşmalarında daha şahin yani daha sıkı para politikasını işaret etti. Piyasa da ise faiz artırım beklentileri daha yakın tarihlere çekildi. Tüm bu gelişmeler ile Dolar aslında endeks bazında değer kazanmış oldu. Hatta hafta içinde DXY (Dolar Endeksi) 101,800 seviyelerine yaklaşıp oradan bir miktar geri çekildi.

Dönelim, TL ve Dolar’a

TL bu Dolar pozitif ortamda değer kazandı. Değer kazancını ise Cuma günü kapanışa doğru yaptı diyebiliriz. Gelişmekte Olan Ülke kurlarına olan pozitifliğin yanı sıra Türkiye’de ekstra bir gelişme olarak TCMB bir süre boyunca reeskont kredilerinin geri ödemelerini TL olarak alacağını duyurdu. Yani TCMB’den kredi almış bir şirket geri ödeme yapmak için piyasadan TL verip döviz alıp Merkez’e vereceğine doğrudan TL olarak ödemeyi yapacak. Bu piyasada Dolar talebi yaratacak olan şirketlerin bu gereksinimini ortadan kaldırıyor. Fakat, TCMB’nin Dolar satması gibi de algılanabilir yani brüt rezerv içinde azalma olarak da okunabilir. Yalnız bu noktalara bakmak aslında gereksiz ve önemsiz noktayı görmek olacaktır çünkü reeskont kredilerinin oransal büyüklüğü aslında pek de fazla değildir. Önemli nokta ise bu TL kabul edilecek olan kredilerin 2 Ocak 2017 kurundan alınacak olması. İşte pozitiflik burada algılandı diyebiliriz.

Bundan Sonra

Bundan sonraki süreçte FED ve Amerika’daki gelişmeler daha belirli olacaktır. İçeride mümkün olduğunca proaktif bir yönetim izleniyor ve bunun devam etmesi önümüzde belirsizlikler olduğu için çok önem arz ediyor. Yabancı yatırımcı ekonomi yönetimimizin yaklaşım tarzına dikkat edecektir ve hamlelerini ona göre yapacaktır.

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın