18.06.2017 Pazar

BIST’de Ralli Devam Eder mi?

Çarşambadan itibaren Borsa İstanbul’da negatif seyir izledik. BIST rallisi sona mı erdi? Devamı gelir mi?

BIST

Bize göre bu XU100 endeksinin veya genel olarak Türk hisse senetlerinin artık zirve seviyelerde olduğu ve yorulduğu anlamına tam olarak gelmiyor. Lakin global haber akışının etkili olduğu hatta ülke bazında gelişme ve haberlere göre çok daha etkili olduğu demek oluyor. Tezimizi nedenleri ile incelemeye alalım.

Geçtiğimiz Hafta

Çarşamba akşamı gelen FED kararı sonrası FED Başkanı Janet Yellen’in konuşması piyasalar için negatifdi. Bu borsa İstanbul tarafından olumsuz olarak fiyatlandı. Bu fiyatlama aynı şekilde diğer ülkeler borsalarında da oldu.

Perşembe günü TCMB faizi aynı bıraktı piyasa TL faizi ile dolar faizi arasındaki farkı hala TL lehine olumlu görüyor ki TL yine değer kazandı. Bazı gelişmeleri basit değerlendirmek yatırımcı için bilgi kirliliğini aşmak demektir. Detayları görün fakat fazla takılmayın. Dediğimiz gibi özetle TL’nin fiyatı TL’nin gücü demektir.

Türk Yatırımcısının Daimi Yatırım Aracı Altın

Borsada kârını elde etmiş altına da yatırım yapanlar için ise altın fiyatlarında hem dolar ons bazında hem TL bazında sert düşüş yaşandı. Bunun nedeni hem faizin artması hem de TL ye güven gelmesi.

Gelecek Hafta

Önümüzdeki hafta içinde FED başkanlarından gelecek açıklamalar çok önemli olacak. Piyasa FED’in olduğu düşünce yapısından oldukça uzakta davranış gösteriyor. Ya FED piyasaya ya da piyasa FED e uyacak.

Fakat önemli bir piyasa tabirini herkesin kulağına mandal olarak hatırlatmak isteriz ki temkinli olunması yönünde bize düşen görevi yapmış olalım.

Dont fight the Fed (FED’le kavga etme)

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın