12.06.2017 Pazartesi

FED Kararı Sonrası Dolar’ın Yönü

FED faizi 25 baz puan artırarak kararını açıkladı. Şimdi FED’in açıkladığı metni inceleyelim ve yarınki TCMB kararı ile neler olabileceğini değerlendirelim.

Faiz Artışı Ne Demek?

FED’in politika faizini 0,25 puan yani 25 baz puan artırdı. Bu beklentilere paralel bir hareket olduğu için ilk tepki olarak piyasayı çok etkilemiş gözükmüyor. Yakın zamanda gelen ve Amerika ekonomisi için iyi gözükmeyen veriler (Özellikle de bugün gelen zayıf ABD enflasyon verisi) FED’in yol haritasını değiştirmiş gözükmüyor.

Metin

FED’in yayınladığı metinden kritik noktalara değinelim. FED enflasyonun %2 seviyesinin altında fakat yakında olduğunu belirtmiş yani enflasyon konusunda gelinen yerden mutlu gibi. Bildiğiniz üzere FED’in hedefi zaten %2. Faiz artışı ile beraber FED faizi %1,25 oldu fakat hala enflasyonun altında bir oran ve FED bunun ekonomiyi hala destekleyip işsizliğin düşmeye devam edeceğini düşünüyor. Dahası FED bu yıl içinde bilançosunu küçültmeye başlamayı uygun görüyor ve bunu dönen yatırımlarının yeniden yatırıma yönlendirilmesini kademeli olarak düşürerek yapmayı planlıyor.

PPK

Yarın TCMB için de faiz kararı zamanı. Piyasada beklenti TCMB’nin faizleri sabit bırakması. Zaten geçtiğimiz dönemde Geç Likidite Penceresi faizi ile yukarı çekilen Ağırlıklı Ortalama Fonlama Faizi geçen seneye göre hayli yukarıda. Faizlerin bu denli yüksek olması paranın Türkiye’ye akmasına ve Dolar’ın değer kaybedip TL’nin değer kazanmasına sebep oldu. TCMB’nin FED’in kararından etkilenmesi beklenmiyor.

Yellen

Bize göre Dolar’ı en çok etkileyecek olan nokta Yellen’in ne söyleyeceği ve arkasından FED başkanlarının ne kadar şahin veya güvercin tonda konuşacağı olacak. FED’i zaten herkes bekliyordu ve TCMB de (beklentiye uyarsa) ona keza. Eğer Yellen önemli bir şey söylemezse trendin sürmesi beklenmeli. Faiz kurun yönünde temel belirleyici rolü üslenmeye devam ediyor.

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın