14.05.2017 Pazar

BORSA İSTANBUL’DA YENİLİKLER

Geçtiğimiz iki hafta boyunca Borsa Başkanı Himmet Karadağ’ı farklı panellerde ve TV kanallarında sıkça gördük. Bu panel ve TV kanallarına vermiş olduğu beyanatlarda sıkça yeni gerçekleşen gelişmelerden ve önümüzdeki günlerde planlanan yeniliklerden bahsetti. Bunları kısaca bir inceleyelim.

Gayrimenkul Sertifikaları

GMS’ler en son tanıtılan finansal araç oldu. Şuanda halka arzı yapıldı ve piyasada işlem görmekte. Henüz çok likidite bulmamakla beraber, günden güne artan işlem hacmi ve halka arz değerinin altında iskontolu işlem görmesi dikkat çekici. Gayrimenkul sertifikaları ile ilgili detaylı bilgi almak için 28.03.2017 tarihinde yayınlanmış olan GAYRİMENKUL SERTİFİKALARI yazımızı okuyabilirsiniz.

Eurobond’ların BIST’te İşlem Görmesi

Eurobond bir ülkenin kendi para birimi dışında bir kur cinsinden ihraç ettiği bono cinsidir. Örneğin; Türkiye’nin Amerikan Doları ve Euro bazında ihraç etmiş olduğu bonolar Eurobond çeşididir. Eurobond’lar Euroclear adı verilen bir takas sistemi içinde tutulur ve OTC olarak trade eder. Geçtiğimiz günlerde Himmet Karadağ Eurobondların BIST’de trade edilebilmesi ile ilgili çalışma yaptıklarını belirtti. Bu Türkiye’deki bono yatırımcısı için ulaşılabilirlik sağlayacak ve Türk finansal piyasaları için gayet pozitif olarak görüyoruz.

Dizilerin Halka Arz Edilmesi

Himmet Karadağ’ın bir diğer projesi Türk Dizilerini halka arz etmek. Bu konu epeyce yeni bir konu olduğu için üstüne yorum yapmak gayet zor. Fakat, büyüyen Türk Dizi sektörü çeşitli ülkelerden yatırımcı çekecektir. Körfez ülkelerinde Türk Dizilerine ilginin yoğun olduğunu artık hemen herkes biliyor. Bu konuyu önümüzdeki günlerde yakından takip edeceğiz.

Menkul Kıymetleştirme

Son olarak menkul kıymetleştirme(securitization) daha çok bir hükümet projesi olacak olmasına rağmen BIST’in de bir noktada bu konuya dahil olabilme ihtimali var. Menkul Kıymetleştirme, bankaların bir takım kredilerini menkul kıymetleştirip yatırımcılara satabilmesinin önünü açacak. Bununla beraber portföylerindeki kredi miktarı azalacak olan bankalar için likidite imkanı açılacak ve daha çok kredi verebilecekler. Bu aynı zamanda kredi maliyetlerini de düşürecek bir gelişme ve yine daha iyi bir finansal piyasa olma yolunda ilerleyen İstanbul için güzel bir gelişme.

Sonuç olarak bu farklı çalışmalar sektöre ve ülkemize güzel haberler. Umarız bu projeler sayısı artarak olumlu sonuçta tamamlanır ve daha aktif ve likit pir piyasa izleriz.

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın