12.06.2017 Pazartesi

FOMC ve PPK ile Dolar ne Olur?

Piyasalarda tekrar pozitif bir haftaya başlarken yazımızla aslında bu haftanın ne kadar yoğun ve değişken olabileceğini anlatmak istiyoruz. Özellikle bu haftaki gelişmelerin Dolar cephesinde etkili olup olmayacağı merak konusu.

Haftaya Bakış

Bugün itibari ile haftaya hazinenin borçlanma ihaleleri ile başladık. Bu ayki borçlanma programı geçtiğimiz aylara göre daha yoğun olan hazine hem geçtiğimiz dönemi hem de bugünü pozitif bir şekilde sonuçlandırdı. Tabiri caizse global piyasalarda para muslukları açık ve hazinenin bu musluklar açıkken gerekli borçlanma programını doldurması faiz açısından olumlu görünüyor. Muslukların açık kalıp kalmayacağı ise biraz da bu haftaki FOMC toplantısına yani FED’in açıklamalarına bağlı olacak.

FOMC

FOMC Amerikan Merkez Bankası olan FED’in para politikasını belirlemek adına yaptığı toplantılardır. FED kararını açıklayacak ve arkasından FED Başkanı Janet Yellen konuşmasını yapıp çeşitli sorulara cevap veriyor olacak. Piyasada genel görüş FED’in faizi 0,25 puan artırması yönünde fakat önemli olan bu değil. Önemli olan FED’in önümüzdeki dönemde nasıl bir yol haritası çizeceği. FED bu yıl içinde faizi daha fazla artıracak mı ve bilançosunu küçültecek mi gibi sorular Dolar’ın değer kazanmasına veya kaybetmesine neden olacak. Eğer FED agresif bir şekilde faiz artırımı yapacağını belirtir ise Dolar’ın tekrardan tüm para birimlerine karşı değer kazandığını görebiliriz. Tersi olarak FED piyasaları izlemeye devam edip uygunluk durumlarına göre karar verecek olursa bu Dolar’ın daha çok düşmesi demek olabilir.

PPK

FED’in hemen ertesi gün TCMB için de faiz kararı zamanı. Piyasada beklenti TCMB’nin faizleri sabit bırakması. Zaten geçtiğimiz dönemde Geç Likidite Penceresi faizi ile yukarı çekilen Ağırlıklı Ortalama Fonlama Faizi geçen seneye göre hayli yukarıda. Faizlerin bu denli yüksek olması paranın Türkiye’ye akmasına ve Dolar’ın değer kaybedip TL’nin değer kazanmasına sebep oldu. Eğer TCMB faizleri göreceli olarak yüksek tutmaya devam ederse Dolar’ın çok fazla değer kazanması mümkün gözükmüyor. Bu hafta yeni döviz pozisyonu almadan önce bu gelişmeleri bilip takip etmek yatırımcıların faydasına olacaktır. Sevindirici bir gösterge ise bugün gelen ilk çeyrek büyüme rakamı olan 5% oldu. Türkiye teşvikler ve uygulamalar ile ilk çeyrekte iyi bir büyüme performansı ortaya koydu. Umarız önümüzdeki dönemde bu performansı devam ettirecek gelişmeler yaşanır. Herkese iyi haftalar…

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın