14.05.2017 Pazar

MAVİ JEANS HALKA ARZ OLUYOR

Türkiye’nin en bilindik kot markası Mavi Jeans Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanıyor.

Mavi Jeans

1991 yılında kurulan Mavi Jeans bugün Türkiye başta olmak üzere Rusya, Avrupa, Kanada ve ABD’ de tüketici ile buluşuyor. Türk marka algısının genel itibari ile düşük olmasına rağmen izlediği kampanya stratejileri ile tüketicide üst segment marka algısını oluşturmayı başaran Mavi’nin yurtdışı algısı daha da iyi diyebiliriz. Özellikle ABD’de bulunan mağazasını ziyaret etmiş kişiler bilirler, ABD ortalama fiyatının çok üzerinde fiyatlama ile kotlarını satıyorlar.

Ortaklık Yapısı

Halka arz edilecek olan şirketin ana sahibi Blue International Holding’dir ve Blue International Holding ise %54’üne kurucu aile olan Akarlılar Ailesi, %46’sına ise Turkven girişim sermayesi sahiptir. Halka arzda ise hisselerin yaklaşık %47,8’ine denk gelen kısmın borsa yatırımcısı ile buluşturulmasıdır.

Değer

Mavi’nin sahip olduğu en büyük değeri markasıdır. Bu değeri kullanarak şirket göreceli olarak yüksek marjlarla çalışmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda artan brüt kar marjının aynı eğilimde devam etmesi ve satışlarının büyümesi, potansiyel yurtiçi ve yurtdışı mağaza açılışları pozitif beklentiler. Negatif olabilecek olan tarafta ise şirketin halihazırda yurtiçi satışlara çok bağlı olması ve olası kur volatilitelerinden olumsuz etkilenebilecek olması var. Dahası, Türkiye’nin genç nüfusu ve gelişen ekonomisinden tüketim tarafında fayda bulabilecek bir şirket Mavi.

BİST’e Katkısı

Halka arzın BİST için olumlu olacağını düşünüyoruz. Borsa İstanbul’da mevcut durumda Mavi benzeri bir perakende şirketi bulunmamakta. Türkiye riski üzerinden giyim perakende sektörüne yatırım yapmak isteyenler için çeşitlilik sunacaktır.

Halka Arz

Mavi için talep toplama 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak. Fiyat aralığı ise hisse başına 43TL ile 51,60TL aralığında olacak. Bu fiyat aralığı 2,135 Milyar TL ile 2,562 Milyar TL arasında bir değerlemeye getiriyor. İzahname ve broşür gibi detayları şirket websitesinde bulabilirsiniz.

HisseForex

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın