26.01.2017 Perşembe

VOLKSWAGEN'İN GELECEĞE YOLCULUĞU

Neler oluyor?

Volkswagen CEO'su Matthias Müller, bu seneki strateji toplantısında 2007’den beri VW'de alınan en büyük strateji değişikliği kararını aldı. Alınan kararlara göre 2025 vizyonu çerçevesinde, Wolfsburg imparatorluğu 2018'den itibaren araçların dijitalleşmesi ile ilgili adımları atmaya başlayacak.

Ne Manaya Geliyor?

Volkswagen'in yeni araçları elektrikli, dijital ve daha düşük maliyetli olacak. Aynı zamanda elektrikli araç üretimi için yeni yatırımlar da kaçınılmaz olacak. Emisyon skandalından sonra cebindeki $16.2 milyar dolardan olan VW küçülmeye gitmeden bu kadar büyük bir stratejik hamle yapamayacaktı. Bu sebepten dolayı 30 bin kişi işten çıkartma ve birtakım tesislerini dönüştürme kararı aldı.

Peki, nispeten yeni olan CEO Müller, yönetim kurulunun yarısını oluşturan sendika liderlerine bu sert kararını nasıl kabul ettirdi? Sorunun cevabı VW'in geleceğin yolculuğunda gizli: yeni yatırımlar için yeniden 30 bin kişi işe almak. Mekanik ve elektrikli araçlar arasındaki büyük farklar yüzünden mevcut çalışanların bir kısmı yeni üretimin bir parçası olamayacaktı.

Neden Önemsemeliyiz?

Ufak sayılamayacak birtakım zararlar ile atlatılan emisyon skandalı sonrası yatırımcı hala şüpheci davranmakta. Hisse fiyatları skandal öncesi fiyatların %20 altında seyrediyor. 2016 ve bu yıl yatırımcının da skandaldan etkilenerek daha az temettü alması yatırımcıya pek umut vermemekte. Bu noktada yeni gelecek vizyonu devreye giriyor. VW yeni stratejisi, yeni yönetimi ve yeni sinerjileri ile kendisine yepyeni soluk katma çabasında. Yeni strateji yeni yatırımcıları da çekeceği için uzun vadede hisse fiyatlarında yukarı yönlü bir değişim görülebilir.

Çerçeveye Dışardan Bakalım;

Volkswagen, yeni vizyonu çerçevesinde $300 milyon dolarılık ilk yatırımı Uber'in rakibi Gett firmasına yaptı. Hemen ardından elektrikli ve dijital arabalar ile ilgili aksiyon alan Uber, Sudi Arabistan’dan $3.5 milyar dolar yatırım aldı. Bunun yanında Uber'in Çinli rakibi Didi 7 milyar dolar değerinde yatırım topladı. Bu arada Toyota daha çok elektrikli araç üreteceğini açıkladı. Ve Elon Musk'dan da Apple'ın yeni aracının 2020'de piyasada olacağı tahminleri geldi. Unutmamak gerekir ki Google'ın kurucusu Larry Page uçan araçlar ile ilgili sunumlarını hala yapmakta. Böyle bir ortamda VW'in yeni stratejik hamlesi olmazsa olmaz gibi duruyor.

Salih Gönenç

MBA, Operations Advisor

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın