23.01.2017 Pazartesi

TÜTÜN ENDÜSTRİSİ EVRİM GEÇİRİYOR!

Neler oluyor?

Londra merkezli İngiliz sigara üreticisi BRITISH AMERICAN TOBACCO (BAT), Amerika merkezli R.J. REYNOLDS TOBACCO şirketini $50 Milyar'a satın aldığını açıkladı.

Ne Manaya Geliyor?

$19 Milyar ciroya sahip BAT'nin, $10.6 Milyar ciroya sahip Reynolds'u satın alma girişimi bu sefer yönetim tarafından kabul edildi, 2 ay önce yapılan teklif kabul görmemişti. BAT hali hazırda Reynolds'un %44 üne sahipti ve şimdi sahipliğini %100 e çıkartmış oldu. Sonuçta dünyanın en büyük halka açık tütün şirketi oluştu.

Neden Önemsemeliyiz?

Hisse Piyasaları İçin;

Reynolds'un $86 Miyar piyasa değerinde işlem gördüğü bu satın alma sonrasında BAT, 12 sene önce terk ettiği ve sıkı regülasyonlar ile yönetilen Amerikan pazarına tekrar dönmüş oldu. Birinci önemli nokta; BAT bu pazarın önemini ve büyüklüğünü bildiği için kendi pasta dilimini büyütmek istedi. BAT senede $400 Milyon’dan fazla sinerjilerden ortaya çıkacak maliyet tasarrufu öngörüyor. İkinci önemli nokta ise, sağlıklı yaşam trendleri ile dünyada giderek azalan sigara talebi. BAT, sigara piyasasında hali hazırda sadece buhar veren elektronik sigaralarda VUSE markası ile büyük inovasyonlara imza atmış Reynolds'u seçerek yatırımcısının aklında bulunan inovasyon eksikliği sorularını gidermiş oldu. Sigara şirketlerinin çaresizce duman içermeyen sigaralarda geleceği görmesi ise tütün endüstrisinin nasıl bir evrim geçirdiğini bütün çıplaklığıyla anlatıyor.

Çerçeveye Dışardan Bakalım;

Bu satın alma ile uzun zamandır hareketlenme olmayan tütün endüstrisindeki diğer devasa şirketlerin harekete geçip çeşitli konsolidasyonlar olabilme ihtimali önemli derecede yükselmiştir. Özellikle Phillip Morris'in 2008'de ayrıldığı eski şirketi Altria'yı tekrar alması veya Japan Tobacco'nun Ingiliz Imperial Brands'i satın alma ihtimali üzerinde durabiliriz. 2000’li yıllarda hem BAT hemde Phillip Morris Amerika’daki kamuoyu ve politik baskılardan kaynaklı risklerden dünya operasyonlarını korumak için ve dünya operasyonlarının kendi büyümelerine kenetlenmeleri için Amerika’daki şirketlerinden ayrılmışlardı. Şimdi Trump başkanlığındaki Amerika’da şartlar değişti ve aynı kararı Phillip Morris de Altria'yı satın alarak verebilir.

Potansiyel Riskleri Var mıdır?

Bu gibi devletler tarafından yakından takip edilen büyük konsolidasyonlar üstüne üstlük birde tütün gibi spekülatif bir endüstride olunca satın almanın en büyük riski olan iptal olma ihtimali göz önüne gelir. Fakat buradaki işlem "cross-border acquisition" denilen sınır ötesi bir satın alma olduğu için bu ihtimalin biraz daha düşük olduğunu düşünüyorum. Uluslararası piyasalarda tekel oluşturma ihtimali çok büyük oyuncular varken düşük olduğu için bu sebeple iptal riski de azdır. İkinci büyük risk ise, satın almanın gerçekleşmesi için BAT'nin altına girdiği ve birkaç bankadan oluşan bir konsorsiyumun sağladığı 25 Milyar Dolarlık borç yükü. Bu hali hazırda borçları olan bir firma için önemli bir miktar ve firma kırılganlığını riskli derecede arttırır.

Yasin Gönenç

M.Sc Financial Management

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın