23.01.2017 Pazartesi

TRUMP BALKON KONUŞMASI VE EKONOMİYE ETKİLERİ

Trump’ın yemin töreni tam anlamıyla bir beyaz Amerika gösterisiydi. Batı’yı tanımadan batıyı anlatan insanlar izledilerse şaşkınlıklarını gizleyememişlerdir diye düşünüyorum. Din ve ırk ayrımı törende her anlamda göze çarpmaktaydı fakat değinmeden geçemediğim bu nokta bizim konumuz değil. Konumuz Trump’ın konuşması ile ekonomik anlamda neler anlattığıdır. Bu yüzden konuşmaya paralel olarak bunu üç ana başlık altında inceleyebiliriz.

Buy American Hire American

Trump bu cümleyi kurdu ve slogan yapılı bir cümle olması sebebiyle ben de ilk yazışımda dilimize çevirmedim. Bunu “Amerikan menşeili ürün al ki Amerikalı istihdam olsun” dedi gibi açıklayabiliriz. Bununla yurtdışında özellikle de Meksika ve Çin’de üreten Amerikan markalarına tekrardan bir göndermede bulundu. Zaten daha koltuğa oturmadan Ford ve GM’i Amerika’da üretim yatırımları yapmaya itmesi ile buna başlamıştı. Bu tutumu özellikle gelişmekte olan ülkelerin istihdamını olumsuz etkilerken bu ürünlerin rekabet gücünü de daha maliyetli üretim sebebiyle düşürecektir. Uzun vadeyi öngörmesi zor olmakla beraber bu aksiyonlar kısa vadede doları diğer para birimlerine karşı daha pahalı yapacaktır

Altyapı Yatırımları

Trump net bir şekilde Amerika’nın eskidiğini ve yeni yollar köprüler hava limanları ve her turlu alt yapı yatırımını yapacaklarını söyledi. Bu Amerika için istihdam da olumlu olurken borçlanma yani bütçe tarafında negatif bir görünüm veriyor. Ama unutmayalım ki doların rezerv para olması Amerika borçlanma kabiliyetini her daim yüksek tutmuştur. Ayrıca dünya da ki genel durum dolayısıyla alternatif olarak likit bir güvenli liman da yok.

Savunma

Trump Amerikan ordusunun dünyanın her yerinde kendi toprakları dışındaki ülkeler de koruma görevi yapmasına da karşı olduğunu söyledi. Peki bunun ekonomi ile bağlantısı ne? Bir önceki başlıktaki bütçe tabiki! Daha az savunma harcaması demek daha çok bütçe demek. Yani Trump kabinesi iş adamları ile dolu iken bunun hesabını bu noktadan yapmış olmaları çok muhtemel.

Hepsini toplayalım. Trump’ın yapacakları yada yapacağını söyledikleri doları daha da değerlendirecek diyebiliriz. Trump bunları uygulamaya çalışırken FED’in de aşırı ısınmaya karşı faiz artış sürecini hızlandırması beklenebilir.Yani Trump söylediği gibi hareket ettiğinde FED de doları arttıracak hareketler yapmaya daha meyilli olacaktır.

Bu senaryo altında gelişmekte olan ülkelerin kısa vadede Trump yönetimi altında işi zor gözüküyor. Petrol üreten ülkeler için ekonomide oluşacak ısınma ile artabilecek olan petrol fiyatları belki olumluluk oluşturabilir. Ama diğerleri için olumlu senaryolar kısıtlı gözüküyor.

Trump’ın gelişi ile artık önümüzdeki günlerde ilk icraatlarını izliyor olacağız ve her icraatı bize sinyaller verecek. Benim kişisel beklentim görece hızlı adımlar atabileceği iki alan vergi ve bir kısım altyapı projeleri öncü olarak gelecektir.

Bize düşen bu aksiyonlardan yapacağımız çıkarımlarla paranın gideceği yönü önceden tahmin etmek olacaktır. Umarım yeni ABD yönetimi tüm dünya için hayırlı olur.

Süleyman Katipoğlu

Bütün Yazılarımız İçin Tıklayın