12.01.2017 Perşembe

TCMB NE YAPIYOR?

Merkez bankasının elinde silahlar bulunduğunun yeniden vurgulanması sonrası Amerikan Doları’nın TL karşısındaki hareketi kısıtlanmış hatta bir miktar geri dönmüş oldu.

TCMB dün uzun bir aradan sonra ilk defa günlük olarak açtığı haftalık repo ihalesini açmadı ve TL’nin değer kazandığını gördük. Peki kurun ilacının faiz üstünden olacağını söyleyen piyasa yorumcuları ve ekonomistler yanlış mıydı?

Basit olarak açıklamak gerekirse aslında dolaylı olarak kurun ilacı yine faiz olmuş oldu. Merkez bankasının haftalık repo miktarını günlük ihaleyi açmayarak sert bir şekilde düşürmesi önümüzdeki günlerden itibaren bankalara verdiği fonlamanın ağırlıklı ortalama maliyetini yukarı çekecektir. Yani bu bir sıkılaşma adımıdır.

Sıkılaşma adımları kur üstüne spekülasyon yapan yatırımcıların en büyük düşmanıdır. Sert hareketlerin olduğu bu dönemlerde TCMB’nin hala elinin kuvvetli olduğunun gösterilmesi bu noktada çok önemlidir. Sadece bu hareketlerde eldeki silahların geç veya zayıf olarak kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Süleyman Katipoğlu