18.01.2017 Çarşamba

MEGA EVLİLİK

Neler oluyor?

Sektör lideri İtalyan lüks gözlük üreticisi LUXOTTICA yine sektör lideri lens üreticisi ESSILOR ile şirket evliliği yapacağını açıkladı - 24 ve 22 milyar avro piyasa değerine sahip şirketlerin birleşmesi sonucu çıkacak dev şirketin değerinin 50 milyar avro üstünde olması bekleniyor..

Ne Manaya Geliyor?

LUXOTTİCA İtalyan Oakley, Ray-Ban, Gucci gibi markalardan aldığı isim haklarıyla ürettiği gözlükleri satıyor, ESSILOR ise Fransız lens üreticisi ve elinde LensCrafter gibi markalar bulunuyor. Hali hazırda Luxottica kendi ürünlerinde Essilor marka lensler kullanmaktaydı ve birbirlerinin pazarına girmeye başlamışlardı. (Luxottica kendi lenslerini üretmeye başlamıştı). Sektörlerinde lider olan iki firmanın birbirini tamamlayıcı doğasından dolayı ortaya çıkan sinerjilerden elde edilecek maliyet tasarruflarının yıllık 500 milyon avro olması öngörülüyor.

Neden Önemsemeliyiz?

Hisse Piyasaları İçin;

Uzun zamandır piyasada konuşulan ve Luxottica yatırımcısının en büyük kaygısı liderlik transferiydi. Luxottica`nın 81 yaşındaki kurucusunun artık ne zaman şirketteki liderlik geçişini sağlayacağı veya hiç sağlayamama ihtimali kafalardaki en büyük soru işareti ve belirsizlikti. Essilor CEO sunun liderliği devralmasından sonra bu belirsizliklerde ortadan kalkacaktır. Haberden sonraki gerçekleşen 5 milyar avroluk toplam değer artışı bile piyasanın bu evliliğe ne kadar olumlu baktığının göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Çerçeveye Dışardan Bakalım;

Küresel olarak ekonomik daralma yaşanan zamanlarda firmalar organik şekilde ciro artışı sağlayamazlar fakat karlılıklarını arttırmaları gerekmektedir. Şirketler için karlılığı artırmanın yollarından bir tanesi sağladığı ürün ve hizmetlerin maliyetini düşürmektir. Luxottica bu işlemde tamda bunu amaçlamıştır yani tedarik zincirinde olan bir şirketle evlenip sinerjiler tabanlı maliyet tasarrufu ve kar artışı yakalamak. Bu işlem gösterir ki Küresel ekonomik daralma zamanlarında şirket evlilikleri hız kazanır ve ekonomi güçlendiğinde ise şirket satın almaları hız kazanır.

Potansiyel Riskleri Var mıdır?

Bu mega birleşmenin en aşikar riski gözlük endüstrisindeki en büyük iki oyuncunun birleşmesi sonucu oluşabilecek büyük şirketin uluslararası rekabet kurulları ve Avrupa Birliği’nden tekel olabileceği sebebiyle onay alamamasıdır. Evet, böyle bir risk var fakat teknik olarak bakacak olursak; LUXOTTICA gözlük üretiyor ve lüks markalardan aldığı isim hakları adı altında gözlükleri satıyor, buna karşın ESSILOR ise bu gözlüklerin sadece lenslerini üretiyor yani burada LUXOTTICA en büyük rakibi ile birleşmemiş oldu kendi ürününü tamamlayan bir üretici ile birleşmiş oldu ve "vertical merger" dediğimiz tedarik zincirinden bir birleşme yapmış oldu- bu sebeple rekabet kurullarının birleşmeye engel olmayacağı kanaatindeyim.

Yasin Gönenç

M.Sc Financial Management