13.01.2017 Cuma

DOLAR’I DURDURMAK DEĞİL, TL’yi HAREKETLENDİRMEK

Bu akşam gelen ABD ÜFE verisi beklentilere paralel olarak 0,3% olarak gerçekleşti. ABD ekonomisinde işler iyi gidiyor. Ekonomi FED üyelerinin faiz artırımı sürecinde elini kuvvetli tutuyor. Kuvvetli dolar kısa vadede güçlü ABD ekonomisinin bir sonucu fakat uzun vadede bu sonuç ABD için farklı ekonomik durumların tetikleyicisi de olabilir.

Yükselen Dolar Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomi ülkelerine zarar veriyor. Özellikle Türk ekonomisinin ithal girdiye ve iç tüketime dayalı yapısı bizi maalesef kırılgan ülkeler ya da her daim kırılgan olabilecek ülkeler sınıfına sokuyor.

Peki Dolar’ın yükselişi engellenemez mi? Bu sorunun tersini düşünmek bize berraklık sağlayacaktır. Dolar’ın yükselişine yani Dolar Endeksinin yükselişine karşı elimizdeki silahlar aciz maalesef. Fakat TL’yi değerli kılmak doğru ekonomik yönetim ve olumlu jeopolitik şartlar altında mümkündür.

Bu şartlar sağlandığı takdirde global finansal piyasalardan fon akışı alabiliriz tıpkı geçmişte yaşadığımız gibi. Bunun için mali disiplinden ödün vermemek ve pro-aktif Merkez Bankası yönetimi gerekli.

Zaten haftayı bitirirken pro-aktif Merkez Bankası yönetimini uzun bir aradan sonra izlemiş olduk. Geri kalan şartlardan mali disiplini de uzunca bir süreden beri sağlıyoruz. Böylece zaten fazlaca zayıflamış olan TL yeniden olumlu yönde hareketlenmiş oldu. Yani Dolar’a düşman olmak değil TL’ye destek olmak için para birimizi güçlü kılacak düzene zemin sağlamalıyız.

Süleyman Katipoğlu