12.01.2017 Perşembe

DOĞRU ZAMANLAMA VE VADE

Kötü başlayıp kötü biten bir senenin ardından 2017 Ocak ayı başlangıcı yatırım dünyasını umutlandıracak herhangi bir hareket vermedi. Dolar’ın TL karşısında her gün yeni zirveler yaptığı bir dönemdeyiz. Faiz ve kur ikilemi içinde paranın yeterince hareket etmediği herkesin elini korkak alıştırdığı bir dönemden geçiyoruz.

İç gündemimiz çok hareketli iken dışarıda da gerek ABD'deki politik değişim gerek Avrupa’daki finansal sıkıntılar bizi rahat uyutmayacak gibi görünüyor. Borsa tarafında dolar bazında yaşanan ucuzluk kurun ivmesini kaybettiği noktada yatırımcılar tarafından değerlendirilecektir. Bu noktada yatırımcı olarak bizlerin zamanlaması ve portfoy yönetim becerisi çok önemli bir hal alıyor.

Yatırım yaparken ihtiyacımız olmayacak miktarlarla hareket etmek bize orta ve uzun vadeci olmayı yani sabırlı olmayı ve ucuz gördüğümüz fiyatlardan gerçek fayda etmeyi sağlayacaktır. Unutmayalım ki çok dalgalı bir piyasa içindeyiz. Abartılı risk alanlar kısa sürede oyundan çıkmak durumunda kalabilirler.

İşte bu sebeplerle de doğru bir zamanlama ile yatırımızı yapmamız ve vademizi de doğru belirlememiz çok önemli. Tohumu doğru zamanda ekmek ve ürünü doğru zamanda biçmek gerekiyor yani.

Süleyman Katipoğlu