17.01.2017 Salı

2017’DE DOLARIN YÖNÜNÜ BELİRLEYECEK ETKENLER

Geçtiğimiz aylarda dövizin artışının birkaç nedeni vardı. Bunları basitçe dış ve iç nedenler olarak ayırabiliriz. Sıralamaya dış nedenlerden başlarsak öncelikli ve diğer nedenlerin üstünde Amerika’nın faiz artırım süreci var. Dahası, Trump’ın seçilmesi ile bu faiz artırım sürecinin daha da hızlanacak olması piyasa tarafından ön görüldü ve dolara hücum yaşandı. Yani ABD parasını geri çağıracağına dair sinyaller verdi, hatta geri çağırma süreci hızlıca başlamış oldu.

İç nedenlerimiz ise herkesin bildiği gibi ülke olarak zor bir sene geçirdik. Atlattığımız ya da hala mücadele ettiğimiz bu badirelerin verdiği ekonomik yorgunluk başlıca etkili bir gerekçe. Buna bağlı olarak piyasaların tedirgin oluşu ve paranın dolaşım hızının düşmesini sayabiliriz. Paranın dolaşım hızının yeniden arttırılma çalışmaları doğrultusunda faizin düşük tutulması da bunun devamı olarak gelişti ve TL’nin değer kaybında pay sahibi oldu.

Bunlar tamam fakat önemli olan gelecek. Önümüzdeki dönemde dövizin özellikle de doların yönünde neler belirleyici olacak?

Öncelikle yine dış etkilerden başlarsak; Trump’ın 20 Ocak’da göreve başlaması ile vaatlerini nasıl ve ne kadar hızlı gerçekleştireceğini dikkatle izlemeliyiz. Buna paralel olarak FED’in (ABD Merkez Bankası) faiz artırım sürecini ne kadar hızlı yapacağı ve piyasaya bu konuda nasıl sinyaller vereceği genel olarak bütün para birimlerine karşı doların yönünü belirleyecek.

İçeride ise anayasa değişikliği ve akabinde referandum sürecinin nasıl geçeceği ve sonrasında ki sonuca göre büyük yönetimsel değişiklikler olup olmayacağı takip edilecektir. Suriye’deki durumda olacak değişiklikler yani Astana sürecinin çok önemli olacağı da ortadadır. Son olarak ve belki de en önemli olarak TCMB’nin aksiyonları ve piyasaya vereceği mesajlar kritik olacaktır.

Umarım TL’nin değer kazandığı ve ülkemizin zenginleştiği bir 2017 yaşarız.

Süleyman Katipoğlu